V Praze se konal česko-francouzský summit jaderného průmyslu

18.04.2024

Tématem setkání, které proběhlo 4. dubna v pražském Hotelu Kings Court, byla průmyslová spolupráce českých a francouzských firem na jaderném programu v České republice, Francii a dalších evropských zemích. Akci pořádala Aliance české energetiky (CPIA), jejíž členské společnosti reprezentují největší technologické firmy v oblasti jaderné dodavatelské energetiky v České republice, spolu s Francouzskou asociací jaderného průmyslu (GIFEN), která sdružuje francouzské průmyslové dodavatele jaderných energetických zařízení.

Peter Szenasy, Managing Director společnosti EPDOR a zároveň Vice-Executive Director CPIA, vystoupil spolu s dalšími představiteli pořadatelských organizací v rámci dopolední části programu. K účastníkům summitu promluvil také Tomáš Ehler, zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů na Ministerstvu průmyslu a obchodu, a francouzský velvyslanec v České republice, pan Stéphane Crouzat. V odpoledních hodinách nastal prostor pro B2B jednání mezi firmami – zástupci 22 českých firem se mohli setkat se zástupci 30 francouzských firem.

Jaderný sektor, který bude do budoucna hrát stále důležitější roli v dekarbonizaci energetiky a zajištění energetické stability, nabízí široké možnosti mezinárodní spolupráce a zapojení českých firem do projektů výstavby nových jaderných zdrojů. Věříme, že pražský summit přispěl k posílení česko-francouzského partnerství a průmyslové spolupráce mezi oběma zeměmi, a těšíme se, že proběhlá jednání vyústí v nové obchodní příležitosti a další rozvoj jaderné energetiky.